#25 Po co zetkom zielone kompetencje? | Alicja Piekarz
Download and listen anywhere
Download your favorite episodes and enjoy them, wherever you are! Sign up or log in now to access offline listening.
Description
Podcast Pauliny Januszewskiej. Dziennikarki https://krytykapolityczna.pl/bio/paulinajanuszewska/ * To, czy firma, do której pokolenie Z śle swoje CV, dba o kwestie środowiskowe i społeczne, wciąż plasuje się niżej niż wynagrodzenie w kryteriach...
show more*
To, czy firma, do której pokolenie Z śle swoje CV, dba o kwestie środowiskowe i społeczne, wciąż plasuje się niżej niż wynagrodzenie w kryteriach wyboru pracy. Młodzi szybciej jednak niż starsze pokolenia wyczuwają greenwashing i przywiązują wagę do podnoszenia swoich zielonych kompetencji. Nie chcą uczestniczyć w ściemie – mówi Alicja Piekarz z Polskiej Zielonej Sieci.
Gdy mainstreamowe media konkurują wyścigu na rzucanie inwektyw pod adresem rzekomo roszczeniowych i leniwych zetek, Polska Zielona Sieć bada, czego naprawdę potrzebują młodzi wchodzący na rynek pracy. W końcu to oni będą głównymi realizatorami sprawiedliwej i zielonej transformacji, a przynajmniej taką deklarują wolę. Skąd to wiadomo?
Z opublikowanego niedawno raportu „Pokolenie Z a zielone umiejętności”, w którym czytam, że „przedstawiciele młodego pokolenia mają odmienne podejście do kariery zawodowej niż ich poprzednicy oraz otwarcie mówią o tym, że chcą prowadzić inny styl życia niż ich rodzice czy dziadkowie”. Bynajmniej nie oznacza to jednak, że powszechne i pełne narzekań na generację Z narracje o obijaniu się jako odpowiedzi na kulturę zapierdolu są prawdziwe.
Badania pokazują raczej, że młodzi nie chcą powtarzać błędów starszyzny, która przedkłada zyski nad ochronę klimatu czy inkluzywność. Przede wszystkim jednak lepiej orientują się w tym, co czeka ich w świecie pogrążonym w ekokryzysie i chcą nabywać takie umiejętności, które pozwolą im pracować na rzecz neutralnych środowiskowo rozwiązań. Prawdziwie neutralnych, a nie jedynie deklaratywnie zielonych. Co jednak proklimatyczna transformacja i podejście młodych do niej oznaczają dla całej reszty?
„(…) Wiąże się to z bardzo dużymi zmianami nie tylko na rynku pracy, ale również w systemie edukacji. Odpowiednia polityka rozwoju społecznego człowieka jest istotnym narzędziem wspierającym ten proces, bowiem bez wykwalifikowanej kadry pracowników i świadomego społeczeństwa nie będzie możliwe wdrożenie pozytywnej zmiany. Dlatego zielone kompetencje, miejsca pracy i zawody odgrywają kluczową rolę w tworzeniu nowego modelu ekonomicznego” – przekonują autorzy wspomnianego raportu. O tym, jakie jeszcze wnioski warto z niego wyciągnąć, w najnowszym odcinku podcastu „Nie ma przyszłości bez równości”, Paulina Januszewska rozmawia z Alicją Piekarz z Polskiej Zielonej Sieci.
**
Alicja Piekarz – absolwentka socjologii. W Polskiej Zielonej Sieci zajmuje się zagadnieniami związanymi z ESR – szczególnie redukcją emisji z budynków i efektywnością energetyczną. W zielonej transformacji interesują ją kwestie społeczne, wpływające bezpośrednio na codzienność każdego z nas.
Źródła i przydatne linki:
Raport „Pokolenie Z a zielone umiejętności” – https://zielonasiec.pl/wp-content/uploads/2024/05/Raport-Pokolenie-Z-a-zielone-umiejetnosci-%E2%80%93-Polska-Zielona-Siec.pdf
Tekst Piotra Wójcika https://krytykapolityczna.pl/kraj/panowie-w-srednim-wieku-patrza-na-pokolenie-z/
Information
Author | Krytyka Polityczna |
Organization | Krytyka Polityczna |
Website | - |
Tags |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Comments