#4 Determinacja Rosjan rozpoczyna się w momencie, kiedy brakuje jedzenia
Download and listen anywhere
Download your favorite episodes and enjoy them, wherever you are! Sign up or log in now to access offline listening.
Description
W czwartym odcinku Podcastu Forum Dialog Plus im. Andrzeja Godlewskiego zajmujemy się Rosją. Zastanowimy się, czy mamy do czynienia z nową jakością antyrządowych protestów. Z pozoru nie dzieje się nic...
show moreZ pozoru nie dzieje się nic nowego. Mamy krytyka władzy, który odsłania jej korupcję. I prezydenta, który ma cały aparat państwa, żeby go zwalczyć. I nie waha się go użyć. Wydaje się, że zakończenie już znamy. Ale może jednak historia znowu nas zaskoczy. Bo Aleksiej Nawalny, jak żaden inny polityk wcześniej doskonale rozumie i używa internetu, który stał się areną walki politycznej w XXI wieku. Wracając do kraju, który wydał na niego wyrok śmierci, wykazał się imponującą odwagą.
Do tego toczą się procesy historyczne, których aktualni włodarze Kremla mogą nie zdołać zatrzymać. 21 lat rządów Putina nie zrekonstruowało potęgi Związku Sowieckiego. Rola Rosji słabnie. Jej gospodarka jest mniejsza od włoskiej. Chiny wyrosły na głównego konkurenta Stanów Zjednoczonych. Czy to oznacza, że koniec Putina jest bliski?
Z tym pytaniem poszliśmy do Corneliusa Ochmanna, wybitnego niemieckiego eksperta od Rosji i Europy Wschodniej. Ochmann, który rosyjskiego uczył się na Krymie, w latach 90-tych mieszkał w Moskwie, gdzie pracował jako wykładowca Instytutu Dziennikarstwa i pisał doktorat u Siergieja Karaganowa, jednego z najbardziej wpływowych politologów i intelektualistów współczesnej Rosji. Cornelius Ochmann przez blisko 20 lat pracował w berlińskiej Fundacji Bertelsmanna. A od 7 lat jest dyrektorem, z niemieckiej strony, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. I niestety przez pandemię raczej nie odbędą się huczne obchody.
W naszej rozmowie Cornelius Ochmann ocenia, czy Rosjanie są już na tyle zdeterminowani, by masowo wystąpić przeciwko władzy. I czy Aleksiej Nawalny może zjednoczyć opozycję. A także, komu może sprzyjać rozwój sytuacji gospodarczej w kraju. Zapytałem go także o to, czy zmiana kanclerza w Niemczech na jesieni tego roku może zmienić niemiecką politykę wobec Rosji. Rozmawiamy także o Nordstream, Gazpromie i Schalke. A także o tym, że Rosja zmieniła strukturę interwencji wojskowych na świecie. No i musiało paść pytanie, czy Cornelius Ochmann zaszczepiłby się rosyjską szczepionką, a także czy w ostatnich 30 latach Polacy i Niemcy zbliżyli się do siebie w postrzeganiu Rosji.
Podcast realizujemy wspólnie z Fundacją Ars Republica, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.
Information
Author | Marcin Antosiewicz Podcasts |
Organization | Forum Dialog Plus |
Website | - |
Tags |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Comments