#61 Słuchaj, by usłyszeć, czyli dlaczego uczyniłam słuchanie tematem swojego wystąpienia na Tedx

Jul 2, 2024 · 15m 55s
#61 Słuchaj, by usłyszeć, czyli dlaczego uczyniłam słuchanie tematem swojego wystąpienia na Tedx
Description

Gdy los daje Ci szansę zainspirowania słuchaczy 18-minutowym wystąpieniem w ramach konferencji TEDx, to wybór tematu nie jest zadaniem łatwym. Postawiłam na słuchanie, bo wydaje się proste, ale wcale takie...

show more
Gdy los daje Ci szansę zainspirowania słuchaczy 18-minutowym wystąpieniem w ramach konferencji TEDx, to wybór tematu nie jest zadaniem łatwym. Postawiłam na słuchanie, bo wydaje się proste, ale wcale takie nie jest.

Zgodnie z formułą konferencji TEDx, czyli marki o ogólnoświatowym zasięgu, której celem jest inspiracja do działania i samorozwoju, wystąpienia prelegentów nie powinny trwać dłużej niż 18 minut. Jak w tak krótkim czasie poszerzyć świadomość słuchaczy na tyle, by poczuli się zmotywowani i spróbowali choćby jedną rzecz zrobić inaczej? By chcieli wykonać jeden mały krok w kierunku zmiany? By ta zmiana była dostępna dla każdego? Przed tym dylematem stanęłam, gdy dostałam zaproszenie na TEDx Uni Opole organizowany przez Uniwersytet Opolski w moim rodzinnym mieście. 

Wybrałam „słuchanie”, gdyż wydaje się proste, naturalne i często traktujemy je jako taką samą czynność jak oddychanie. Nikt nas nie uczył oddychać (a szkoda, bo oddech to potęga, a ćwiczenia oddechowe pomagają nam na każdym kroku i praktycznie na wszystko), podobnie jak nikt nas nie uczył słuchać. Dlatego jako słuchacze popełniamy tak dużo błędów.

Błąd 1: Ja też tak mam, posłuchaj mojego, czyli słuchamy autobiograficznie, by tylko móc opowiedzieć swoją własną historię, gdy rozmówca przerwie na chwilę swoją opowieść, by zaczerpnąć oddech.

Błąd 2: Wiem, co on ma na myśli, no bo przecież można się tego domyślić. Jeśli zakładamy, że wszystko jest oczywiste, to nie słuchamy aktywnie. Nie dopytujemy, nie upewniamy się, że dobrze rozumiemy.

Błąd 3: Przecież on wie, że ja go rozumiem, więc nie oddaję rozmówcy tego, co słyszę w jego słowach, nie zauważam jego stanów emocjonalnych, a to powoduje, że rozmówca czuje się niesłyszany.

Błąd 4: Słucham i podążam za swoją mapą rzeczywistości, a to sprawia, że zamykam się na komunikaty drugiej osoby, gdyż tylko moja mapa jest poprawna.   

Błąd 5: Oceniam, krytykuję i stosuję inne bariery komunikacyjne, ale wydaje mi się, że robię dobrze.

Tymczasem Twój rozmówca przede wszystkim potrzebuje Twojej uwagi, czasu i poczucia wysłuchania.

„Największą ludzką potrzebą, oprócz przetrwania fizycznego jest przetrwanie psychiczne – być zrozumianym, akceptowanym, potrzebnym i docenianym” – to słowa jednego z moich intelektualnych mistrzów Stephena R. Covey, autora „Siedmiu nawyków skutecznego działania”. Potrzebę zrozumienia, akceptacji, bycia potrzebnym i docenionym możemy zaspokoić, gdy ktoś obdaruje nas uważnym empatycznym słuchaniem i... po prostu nas usłyszy. Spróbuj zrobić choć jeden krok, by słuchać lepiej i pełniej.

Jeśli zaciekawił Cię ten temat, zasubskrybuj mój kanał na Youtube, gdzie będzie dostępne moje wystąpienie TEDxUniOpole. Zachęcam Cię także do obserwowania mojej strony www.o-media.pl gdzie zamieściłam tekst blogowy na ten temat oraz mojego profilu Ewa Kosowska-Korniak na Instagramie. W kolejnym odcinku „Wyspy Inspiracji” opowiem Ci o barierach komunikacyjnych w słuchaniu.    
show less
Information
Author dr Ewa Kosowska-Korniak
Organization omedia
Website -
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Podcast Cover

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search