Ekonomia przyszłości. Jak zmniejszyć nierówności?

Jul 6, 2022 · 1h 27m 43s
Ekonomia przyszłości. Jak zmniejszyć nierówności?
Description

„Żyjemy w świecie, którym rządzą ekonomiści” – pisze w swoim tekście opublikowanym w lipcowym wydaniu miesięcznika Miłosz Wiatrowski, przekonując, że zamiast traktować ekonomię jak wyrocznię, powinniśmy przywrócić jej pomocniczą, doradczą...

show more
„Żyjemy w świecie, którym rządzą ekonomiści” – pisze w swoim tekście opublikowanym w lipcowym wydaniu miesięcznika Miłosz Wiatrowski, przekonując, że zamiast traktować ekonomię jak wyrocznię, powinniśmy przywrócić jej pomocniczą, doradczą rolę w procesie politycznym. W czasie lipcowej Premiery Pisma oddajemy głos ekonomistom, aby porozmawiać o tym, jak rozwiązać jeden z największych problemów współczesnego świata, czyli rosnące nierówności. Anna Gromada w tekście o Thomasie Pikettym cytuje dane z raportów Oxfamu, z których wynika, że dwudziestu sześciu najbogatszych ludzi świata ma dziś więcej niż biedniejsza połowa ludzkości. Jeszcze w latach w latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych przeciętny prezes spółki giełdowej zarabiał średnio dwadzieścia razy więcej niż szeregowy pracownik. Dziś różnica ta jest trzystukrotna.

Jak zatrzymać akumulację kapitału w rękach bogatej mniejszości? Czy radykalna redukcja nierówności jest w ogóle możliwa w pokojowy sposób? Co dziś może być wehikułem sprawiedliwości społecznej? Czy współczesna ekonomia widzi drogi do redukowania nierówności bez przeregulowania świata?

W rozmowie o ekonomii i związanych z nią nierównościach wzięli udział:

Marek Tatała – Wiceprezes Zarządu Fundacji Wolności Gospodarczej. Ekonomista, manager w sektorze organizacji pozarządowych i think-tanków, ekspert ds. polityki gospodarczej, regulacji i ekonomicznej analizy prawa. Absolwent ekonomii i nauk politycznych na University of Bristol w Wielkiej Brytanii oraz ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Uczestnik wielu międzynarodowych programów związanych z promocją liberalizmu, wolności gospodarczej i zarządzaniem.

dr Piotr Maszczyk – Prodziekan Studium Magisterskiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz kierownik Zakładu Makroekonomii i Ekonomii Sektora Publicznego. Autor i współautor blisko pięćdziesięciu artykułów i opracowań naukowych, a także licznych ekspertyz. Były pracownik Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w randze radcy ministra. Stały komentator ekonomiczny radia Tok FM i RDC. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na teorii ekonomii, ekonomii instytucjonalnej, ekonomii porównawczej systemów ekonomicznych (zróżnicowanie odmian kapitalizmu) i ekonomii sektora publicznego.

Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge związana obecnie z Radiem 357.

Kod na roczną prenumeratę ze zniżką dla słuchaczy podcastu Premiera Pisma PREMIERA do wykorzystania na magazynpismo.pl/prenumerata

Partnerem podcastu jest kancelaria CMS.
show less
Information
Author Pismo. Magazyn opinii
Organization Pismo. Magazyn opinii
Website -
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Podcast Cover

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search