KORONAVÍRUS ALEBO ALERGIA? Základné rozdiely v symptómoch

Mar 24, 2020 · 4m 56s
KORONAVÍRUS ALEBO ALERGIA? Základné rozdiely v symptómoch
Description

Prebiehajúca pandémia koronavírusom sa dostala do centra pozornosti verejnosti aj médií. Ľudia, ktorí na sebe spozorujú niektoré príznaky, si s obavou kladú otázku, či sa nemôže jednať o prejavy tejto...

show more
Prebiehajúca pandémia koronavírusom sa dostala do centra pozornosti verejnosti aj médií. Ľudia, ktorí na sebe spozorujú niektoré príznaky, si s obavou kladú otázku, či sa nemôže jednať o prejavy tejto zákernej infekcie.
Samozrejme, opatrnosť je v súčasnosti namieste, avšak netreba zabúdať aj na iné príčiny ťažkostí. Z hľadiska alergikov je potrebné pripomenúť, že napriek menlivému počasiu je už plne rozbehnutá peľová sezóna drevín. V ovzduší sú momentálne dominantné alergény: peľ liesky, jelše, topoľa, stúpajúcu tendenciu má peľ jaseňa, hrabu a brestu. Začína sa objavovať aj peľ silného alergénu brezy, ktorý bude v nasledujúcom období narastať a dominovať.
Aj keď niektoré symptómy súvisiace s nákazou koronavírusom môžu byť podobné príznakom alergie, sú tu aj viaceré dôležité rozdiely.
Pri postihnutí dýchacích ciest je časť príznakov nešpecifická, spoločná pre ochorenia spôsobené rôznymi patologickými mechanizmami, iné príznaky môžu poukazovať na konkrétnu príčinu.
Medzi prejavy infekcie koronavírusom patrí náhle vzniknutá teplota až horúčka, suchý kašeľ, dýchavičnosť, bolesti svalov, slabosť. Ochorenie môže pripomínať bežnú virózu, od ktorej sa podľa príznakov prakticky nedá rozlíšiť. Podozrenie vzbudzuje anamnéza cestovania alebo kontaktu s osobou po návrate z cudziny, obzvlášť z rizikových oblastí. Keďže vírus už koluje v populácii, táto súvislosť nemusí hrať zjavnú rolu. Infekcia koronavírusom môže prebiehať aj mierne, netypicky, čo zvyšuje riziko podcenenia a riziko rozširovania nákazy.
Medzi symptómy sezónnej peľovej alergie, ktorých intenzita sa pohybuje od miernejších až po vážnejšie prejavy, patrí kýchanie, vodnatý výtok z nosa, vodnatý výtok z očných spojiviek, pocit rezania či svrbenia očí, začervenanie očných spojiviek, pocit sťaženého dýchania, hlavne pri výdychu, pískanie na hrudníku pri dýchaní, tlak na hrudníku či kašeľ. Veľmi typické je svrbenie slizníc dýchacích ciest či očných spojiviek, intenzívny vodnatý výtok z nosa. Pri príznakoch alergie sa nezvykne vyskytovať horúčka, bolesti celého tela, či celková slabosť. Dôležitá je časová súvislosť príznakov s hladinou peľu v ovzduší, o ktorej podáva informácie peľový monitoring a peľové spravodajstvo. Alergici, u ktorých alergia prebieha viac rokov a ktorí už boli alergologicky vyšetrení a majú potvrdenú precitlivenosť na konkrétny alergén, môžu porovnať svoje príznaky s prejavmi v minulých sezónach. Samozrejme, nemožno vylúčiť súčasné prejavy alergie a infekcie.
Alergie sú spôsobené narušenou reakciou imunitného systému na špecifický alergén a nie sú nákazlivé alebo prenosné. V súčasnosti existuje rad liekov, ktoré v prevažnej väčšine dokážu stabilizovať a zvládnuť alergické prejavy a pomocou alergénovej imunoterapie je možné nielen potláčať príznaky, ale aj liečiť podstatu ochorenia.
Pacientom so známou alergiou rozhodne odporúčame pravidelnú protialergickú liečbu (lieky zo skupiny antihistaminík, lokálnu, tzv. topickú liečbu do nosa či očí) s pokrytím celej sezóny výskytu ich alergénu, čo prispieva k stabilizácii ich stavu a môže pomôcť odlíšiť prejavy alergie od respiračnej infekcie.
Pri nejasnosti s podozrením na možnosť infekcie koronavírusom je potrebné postupovať podľa odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva – telefonicky konzultovať praktického lekára a riadiť sa podľa jeho pokynov.
Upozornenie pripravil MUDr. Luděk Hochmuth, alergológ - imunológ, ambulancia alergológie a klinickej imunológie, II. interná klinika, FNsP F. D. Roosevelta, Banská
Ďakujeme Vám za pozornosť pri počúvaní odborného podcastu Alergia – Imunológia, ktorý je súčasťou podcastu Zdravie. Podrobnejšie informácie o alergii nájdete na stránke www.alergia.sk. Ak Vás zaujíma konkrétna téma z oblasti alergie alebo imunológie, napíšte nám ju na email info@alergia.sk a my sa pokúsime Vám ju sprostredkovať vo forme podcastu. Páčila sa Vám naša dnešná téma? Zdieľajte ju so svojimi priateľmi. Ďakujeme, dopočutia.
show less
Information
Author Podcast Zdravie
Organization Podcast Zdravie
Website -
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Podcast Cover

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search