Między Drzewami Extra | Instrukcja kąpieli leśnej. Zaprasza Maria Rothert

May 15, 2021 · 10m 32s
Między Drzewami Extra | Instrukcja kąpieli leśnej. Zaprasza Maria Rothert
Chapters

01 · Jesteś już w lesie, prawda? Posłuchaj.

1m

02 · Początek [5 minut]

1m 31s

03 · Zacznij [10 minut]

1m 59s

04 · Wyobraź sobie [15 minut]

2m 30s

05 · Oddychaj [10 minut]

3m 50s

06 · Delektuj się chwilą [15 minut]

4m 40s

07 · Posłuchaj [10 minut]

5m 41s

08 · Powąchaj [10 minut]

6m 39s

09 · Dotknij [15 minut]

7m 26s

10 · Popatrz [5 minut]

8m 32s

11 · Zakończenie

9m 25s

Description

Pandemia uświadomiła nam jak bardzo potrzebujemy natury i lasu do prawidłowego funkcjonowania zarówno w sferze fizycznej, psychicznej, jak i społecznej naszego życia. Możemy wzmocnić kontakt z lasem i sprawić, że...

show more
Pandemia uświadomiła nam jak bardzo potrzebujemy natury i lasu do prawidłowego funkcjonowania zarówno w sferze fizycznej, psychicznej, jak i społecznej naszego życia.
Możemy wzmocnić kontakt z lasem i sprawić, że pobyt w nim będzie świadomy, nastawiony na zanurzenie się w jego atmosferze. Polega to m.in. na wyostrzeniu zmysłów i otwartości na nowe doświadczenia.
Chcielibyście krok po kroku, samodzielnie doświadczyć kąpieli leśnej? Pomoże Wam w tym Maria Rothert z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, która nagrała dla Was 8 zaproszeń (ćwiczeń), które pomogą Wam nawiązać kontakt z lasem poprzez użycie zmysłów i skupienie uwagi na byciu tu i teraz. Przed Wami około godziny i trzydziestu pięciu minut powolnego zanurzania się w leśnej atmosferze. Przed każdym zaproszeniem autorka podaje jego nazwę i orientacyjny czas trwania (od 5 do 15 minut).
Jak przeprowadzić kąpiel leśną wg Marii Rothert?
Pobierzcie ten odcinek. Jak już dotrzecie do lasu, wyciszcie dźwięki telefonu i wszystkie powiadomienia, załóżcie słuchawki i dajcie się poprowadzić. Korzystajcie ze wskazówek wg potrzeby. Zatrzymujcie nagranie po każdym zaproszeniu. Zaobserwujcie jak reaguje Wasze ciało i umysł.
1:00 Jesteś już w lesie, prawda? Posłuchaj.
1:31 Początek [5 minut]
1:59 Zacznij [10 minut]
2:30 Wyobraź sobie [15 minut]
3:50 Oddychaj [10 minut]
4:40 Delektuj się chwilą [15 minut]
5:41 Posłuchaj [10 minut]
6:39 Powąchaj [10 minut]
7:26 Dotknij [15 minut]
8:32 Popatrz [5 minut]
9:25 Zakończenie
Podzielcie się wrażeniami. Napiszcie, jak korzystaliście z nagrania. Macie pomysły na kolejne nagrania, filmiki, które pozwolą na relaks i odprężenie – podzielcie się nimi :)

Jak zawsze zapraszamy Was do grupy Między Drzewami Podcast na Facebooku. Tu jesteśmy, każdy jest mile widziany! https://www.facebook.com/groups/200577924563446

Interesuje Was temat kąpieli leśnych? Zajrzyjcie na konto na Instagramie prowadzone przez Marię Rothert - Przytul_las_ https://www.instagram.com/przytul_las_/

Jeśli nie możesz usłyszeć, przeczytaj [transkrypcja audio]:
Zaproszenie do samodzielnej kąpieli leśnej.
Witaj. Nazywam się Maria Rothert i zapraszam Cię na wspólny czas między drzewami.
Przygotowałam dla Ciebie 8 zaproszeń, poprzez które doświadczysz kąpieli leśnej.
Przed Tobą około godziny i trzydziestu pięciu minut powolnego zanurzania się w leśnej atmosferze.
Przed każdym zaproszeniem (ćwiczeniem) podam Ci jego nazwę i czas trwania. Będzie to od 5 do 15 minut, ale nie chodzi o to, żeby zerkać na zegarek. To orientacyjny, proponowany przeze mnie czas trwania.
Jesteś teraz w swoim ulubionym lesie. Tam, gdzie czujesz się bezpiecznie i dobrze. Postaraj się odłączyć myśli od planowania, analizowania, czy rozpamiętywania. Nie spiesz się i rób tylko to, co jest dla Ciebie komfortowe.
Wycisz proszę telefon komórkowy. To jest czas tylko dla Ciebie. Otacza Cię cisza i drzewa.

Początek (5 min.)
Stań w miejscu, gdzie rozpocznie się Twoja kąpiel leśna. Zamknij oczy i spróbuj wsłuchać się w głos intuicji. Czy podpowiada Ci, w którą stronę masz ochotę pójść?

1. Zacznij (10 min.)
Jeśli wybrałeś/wybrałaś, już kierunek swojej wędrówki, staraj się iść bardzo powoli, bez konkretnego celu. Dzięki temu zobaczysz i poczujesz więcej. Zatrzymuj się, kiedy tylko coś przykuje Twoją uwagę.

2. Wyobraź sobie (15 min.)
Teraz zatrzymaj się. Usiądź lub stań w wygodnej pozycji. Zamknij oczy i zastanów się, jakie jest Twoje pierwsze wspomnienie obecności w lesie. Gdzie to było? Jaka była pora roku? Byłaś/byłeś tam sam/sama? A może to jest wspomnienie ulubionego drzewa, do którego wracałeś/wracałaś jak do przyjaciela? Jak wyglądało to drzewo? Co czułeś/aś będąc w jego towarzystwie?
Teraz otwórz oczy i rozejrzyj się dookoła, tak jakbyś widział/widziała to miejsce pierwszy raz. Zobacz, co się dzieje wokół Ciebie. Co oznacza być Tobą w tym miejscu, w tej chwili? Pozostań ze swoimi odpowiedziami jeszcze chwilę.

3. Oddychaj (10 min.)
Skup się teraz na oddechu. Oddychaj głęboko, z przepony. Niech Twoje powietrze dociera głęboko, niech Twoje oddechy będą świadome. Wdychaj powietrze nosem, a wydychaj ustami, dwa razy dłużej niż podczas wdechu. Twój organizm otrzymał właśnie sygnał, że może się zrelaksować.

4. Delektuj się chwilą (15 min.)
Idziemy dalej. Pozwól sobie na chwile zachwytu. Może właśnie mijasz drzewo o niezwykłym kształcie konarów, może w tle słyszysz szum strumyka? Może właśnie przeleciał koło Ciebie kolorowy motyl?
Co czujesz widząc promienie słońca przedzierające się pomiędzy drzewami?
Co czujesz, kiedy wdychasz leśne powietrze?
Co czujesz słysząc śpiew ptaków?
Co czujesz doświadczając dotyku wiatru na policzkach?
Co czujesz będąc częścią natury?

5. Posłuchaj (10 min.)
Spróbuj teraz wyodrębnić dźwięki, które do Ciebie docierają. Tak jakbyś analizował/analizowała zapis utworu muzycznego. Jeśli masz ochotę, możesz zamknąć oczy. Ile dźwięków natury jesteś w stanie wyodrębnić z otoczenia?
Jaki jest Twój ulubiony dźwięk natury? Może jest to odgłos deszczu, może szum wody, szelest jesiennych liści pod stopami, śpiew ptaków?
Gdybyś mógł/mogła ocalić i przekazać kolejnym pokoleniom tylko jeden z nich, który byś wybrał/wybrała?

6. Powąchaj (10 min.)
Niech przez kolejne 10 minut nos będzie Twoim przewodnikiem. Teraz powoli obracaj się wokół własnej osi. Czy w zależności od kierunku, zapachy się zmieniają? Wybierz jeden z nich i spróbuj za nim podążać. PAUZA.
Dokąd zaprowadził Cię ten zapach?
Jak teraz pachnie powietrze?

7. Dotknij (15 min.)
Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych i miejsce jest pozbawione śmieci, zdejmij buty i skarpetki. Pozwól sobie na odczuwanie lasu stopami.
Zobacz, jak reaguje Twoja skóra, po jakich fakturach chodzisz, czy odczuwasz chłód czy ciepło pod stopami? Czy jest sucho czy mokro? Kiedy poczujesz ochotę, załóż buty.
Co teraz czują Twoje stopy?

8. Popatrz (5 min.)
Zaopiekuj się swoimi oczami.
Zwróć uwagę na przedmioty, które są najbliżej Ciebie np. pod Twoim stopami – mech, kawałki kory, szyszki, patyki, liście. Następnie wybierz wzrokiem miejsce znacznie oddalone od Ciebie. Teraz będziesz relaksować oczy poprzez naprzemienne przenoszenie wzroku z przedmiotów znajdujących się blisko oka na te bardzo odległe.
Powtórz tę czynność kilka razy.

Zakończenie
Kąpiel leśna dobiega końca. Najlepiej, żebyś pozostał/pozostała w lesie przez kolejne pół godziny. Powrót do codziennych spraw nie powinien być nagły. Jeśli jesteś w grupie przyjaciół, rodziny to teraz jest najlepszy czas na refleksję, rozmowy, dzielenie się doświadczeniem oraz wspólny posiłek i picie herbaty. Jeśli chcesz utrwalić swoje odczucia, przemyślenia, a nie masz ochoty dzielić się nimi z innymi uczestnikami kąpieli leśnej, warto zapisać je w notatniku.
Dziękuję Ci za wspólnie spędzony czas. Mam nadzieję, że odnalazłeś/odnalazłaś połączenie z lasem. Życzę Ci, aby ta nić nigdy się nie zerwała.

Opracowała: Maria Rothert, Lasy Państwowe
show less
Information
Author Między Drzewami
Organization Między Drzewami
Website -
Tags

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Podcast Cover

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search