Prawo w pracy psychologa i psychoterapeuty według radcy prawnego.
Download and listen anywhere
Download your favorite episodes and enjoy them, wherever you are! Sign up or log in now to access offline listening.
Description
Odcinek 41 "Prawo w Pracy Psychologa i Psychoterapeuty" podcastu Moja Psycholog. W dzisiejszym odcinku zapraszamy do rozmowy Marcina Łapińskiego (ig: rpr_lapinski), radcę prawnego, który specjalizuje się w prawnych aspektach pracy...
show moreW dzisiejszym odcinku zapraszamy do rozmowy Marcina Łapińskiego (ig: rpr_lapinski), radcę prawnego, który specjalizuje się w prawnych aspektach pracy psychologów i psychoterapeutów.
Przez kolejną godzinkę zgłębiamy tajniki prawnych regulacji i wyzwań, z jakimi mogą spotkać się specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym. Rozpoczynamy od zapytania o to, skąd wziął się pomysł na oferowanie porad prawnych w sferze psychologicznej.
Marcin dzieli się z nami swoją historią i motywacją do wspierania psychologów i psychoterapeutów w ich codziennej pracy.Następnie przechodzimy do omówienia tajemnicy zawodowej psychologa i psychoterapeuty. Marcin wyjaśnia, co każdy powinien wiedzieć o tej kluczowej kwestii oraz jakie mogą być konsekwencje jej naruszenia.
Kolejnym tematem rozmowy są zapisy, które powinny znaleźć się w regulaminie usług świadczonych przez psychologa lub psychoterapeutę. Marcin omawia, czy regulamin jest obowiązkowy oraz jakie elementy powinien zawierać.
Rozmawiamy również o przepisach RODO w gabinetach psychologicznych. Marcin tłumaczy, czy różnią się one od tych „podstawowych” oraz na co zwrócić szczególną uwagę w kontekście ochrony danych osobowych.Kolejne pytania dotyczą tego, co powinien zrobić psycholog lub psychoterapeuta, kiedy jego pacjent popełni samobójstwo, oraz jakie są prawne konsekwencje odmowy przyjęcia pacjenta.
Marcin odpowiada także na pytania dotyczące płatności za odwołane sesje, jakie sprawy mogą skończyć się w sądzie, oraz za co można pozwać terapeutę. Dzieli się swoimi doświadczeniami z reprezentowania psychologów i psychoterapeutów w sądzie.
Na zakończenie omawiamy, jak można uniknąć konfliktów prawnych i chronić się przed potencjalnymi pozwami, oraz co sądzi o przyszłych zmianach prawnych dotyczących zawodu psychoterapeuty.
To wyjątkowe spotkanie z Marcinem Łapińskim daje nam głębszy wgląd w prawne aspekty pracy psychologów i psychoterapeutów oraz znaczenie odpowiedniego wsparcia prawnego w tej dziedzinie. Dziękujemy, że byłeś z nami! <3
Katalog przestępstw, które psychoterapeuta ma obowiązek zgłosić jest określony w art. 240 § 1 kodeksu karnego. Wśród tych przestępstw psychoterapeuci najczęściej mają styczność z: Art. 197 § 3 i 4 kodeksu karnego (zgwałcenie w typie kwalifikowanym) Art. 198 kodeksu karnego (seksualne wykorzystanie bezradności lub niepoczytalności) Art. 200 kodeksu karnego (pedofilia, prezentowanie treści pornograficznych małoletnim, molestowanie seksualne).
Information
Author | PsychoSoma |
Organization | Filip Koc |
Website | - |
Tags |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Comments