Premiera Pisma. Czy rzeczywiście wszyscy jesteśmy straumatyzowani?
Download and listen anywhere
Download your favorite episodes and enjoy them, wherever you are! Sign up or log in now to access offline listening.
Description
Czym grozi nadużywanie pojęć z zakresu psychologii i odłączenie ich od oryginalnego znaczenia? Czym tak naprawdę jest trauma i jak można z nią bezpiecznie pracować? Ile prawdy jest w teorii...
show moreW dyskusji wzięli udział:
dr hab. Agnieszka Popiel, prof. Uniwersytetu SWPS – psychiatra, psychoterapeutka, superwizorka i badaczka psychoterapii. W badaniach naukowych, praktyce klinicznej i edukacyjnej zajmuje się przede wszystkim psychoterapią, której skuteczność została zbadana i jest wdrażana zgodnie z założeniami evidence-based practice. W ramach programów TRAKT prowadziła badania kliniczne nad traumą i leczeniem PTSD. Były to pierwsze w Polsce badania porównujące skuteczność psycho-i farmakoterapii PTSD. Opracowała protokół terapii poznawczej PTSD, którego główne założenia stanowią podstawę programu profilaktyki PTSD „Skuteczne działanie w stresie” (GWP, 2019). W Uniwersytecie SWPS współkieruje szkołą i kliniką psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Członkini zarządu European Association for Clinical Psychology and Psychological Treatment (EACLIPT), członkini Humanitarian Crisis Working Group i Accreditaition Committee w European Association for Behavioural and Cognitive Therapies (EABCT).
prof. dr hab. Katarzyna Schier – psycholożka, przez trzydzieści lat pracowała na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła pięcioletnie podyplomowe studia z psychoterapii dzieci i młodzieży w Heidelbergu. Jest psychoanalityczką i psychoterapeutką psychoanalityczną. Do jej zainteresowań naukowych należą m.in. mechanizmy rządzące psychoterapią, geneza chorób psychosomatycznych, tematyka rozwoju i zaburzeń obrazu ciała oraz analiza ukrytych form przemocy w rodzinie. Jest autorką kilku książek, m.in. Dorosłe dzieci. Psychologiczna problematyka odwrócenia ról w rodzinie oraz Samotne ciało. Doświadczanie cielesności przez dzieci i ich rodziców.
dr hab. Michał Bilewicz – profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje Centrum Badań nad Uprzedzaniami. Wiceprzewodniczący Komitetu Psychologii PAN. Prowadzi badania dotyczące psychologii stosunków międzygrupowych, zajmuje się problemami traumy historycznej, antysemityzmu, mowy nienawiści, uwarunkowaniami wiary w teorie spiskowe, pojednaniem po ludobójstwach. Autor licznych publikacji na łamach czasopism psychologicznych oraz książek – w tym wydanej ostatnio Traumaland. Polacy w cieniu przeszłości. Od czasu do czasu pisuje też teksty publicystyczne i popularyzatorskie, np. na łamach Haaretz, Gazety Wyborczej i Washington Post.
Debatę poprowadziła Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów.
---
Słuchaj więcej materiałów audio w stałej, niższej cenie. Wykup miesięczny dostęp online do „Pisma”. Możesz zrezygnować, kiedy chcesz.
https://magazynpismo.pl/prenumerata/miesieczny-dostep-online-audio/
Information
Author | Pismo. Magazyn opinii |
Organization | Pismo. Magazyn opinii |
Website | - |
Tags |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Comments