Spotkanie 4: Utożsamiamy się z tym, o którym mówi się „ty”
Download and listen anywhere
Download your favorite episodes and enjoy them, wherever you are! Sign up or log in now to access offline listening.
Chapters
Description
Narracja to sposób rozumienia i doświadczania świata. To mentalne środowisko, w którym żyjemy. O ile jednak ta pierwszo- i trzecioosobowa wydaje się naturalną jego częścią, to narracja drugoosobowa długo była...
show moreO historii i znaczeniu narracji drugoosobowej, o narratologii kognitywistycznej i najnowszym numerze czasopisma „Zagadnienia Rodzajów Literackich” rozmawiają Mariola Wilczak i Magdalena Rembowska-Płuciennik, profesor Instytutu Badań Literackich PAN, z Pracowni Poetyki Historycznej IBL PAN, teoretyczka literatury i narratolożka.
W odcinku dowiemy się m.in.:
- co takiego jest w narracjach, że Rozmówczyni postanowiła zająć się nimi zawodowo (01:50)
- dlaczego narrację w drugiej osobie długo uważano za jeden z najbardziej radykalnych i trudnych eksperymentów artystycznych (04:08)
- czy każde użycie zaimka „ty” jest narracją drugoosobową i w jakich sytuacjach możemy o niej mówić (08:30)
- czy środowisko cyfrowe jest przyjaźniejsze narracji drugoosobowej (13:15)
- w jakim stopniu badania nad teorią narracji są interdyscyplinarne i znajdują zastosowanie w innych dziedzinach wiedzy (22:00)
- kiedy pojawiły się polskie realizacje powieści z narracją drugoosobową (27:55) .
W odcinku mowa również o:
- panelu dyskusyjnym i promocji numeru w dniu 9 marca 2022 (https://biuletynpolonistyczny.pl/pl/events/transmedialne-narracje-drugoosobowe-panel-dyskusyjny-i-promocja-numeru-tematycznego-zagadnien-rodzajow-literackich,2816/details),
- internetowej grze paragrafowej "Bałwochwał" na podstawie opowiadań Brunona Schulza (opracowali: Mariusz Pisarski i Marcin Bylak; https://techsty.art.pl/Balwochwal/).
***
Podcast "Spotkania Biuletynu" powstał w 2022 roku w ramach projektu "Geopolonistyka - wirtualny most pomiędzy kulturami", finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w programie Promocja Języka Polskiego. Obejmuje 3 cykle tematyczne: Geopolonistyka, Wydarzenia oraz Badania naukowe.
Information
Author | Biuletyn Polonistyczny |
Organization | Biuletyn Polonistyczny |
Website | - |
Tags |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company
Comments