Podcast Cover

Lepiej nie mówić

  • #63 Fundacja Malak. O ludziach, którzy robią dobro

    7 JUL 2024 · Zacznę od mojej mantry, że nie ma przypadków. Głęboko wierzę w to, że co ma do ciebie przyjść, przyjdzie wcześniej albo później. Do mnie przychodzi raczej później, bo mimo tej wiedzy, nie czekam w pozycji medytacyjnej ( niestety), raczej szarpię się, buntuję, próbują decydować. Dopiero , kiedy się poddam, przychodzi. Nieprzypadkowo pojawili się w moim życiu oni. Maja Kwiatkowska, Monika Czerniejewska i Paweł Mleczko, czyli trzon Fundacji Malak. Nie miałam pojęcia o ich istnieniu, a działają już wiele lat i robią dobro. Od 2012 r. organizują rekolekcje, konferencje, spotkania, akcje charytatywne, spotkania, warsztaty o bardzo zróżnicowanej tematyce. Prowadzą też wydawnictwo i sklep, z których całkowity dochód przekazują na cele dobroczynne. Wspólnym mianownikiem ich działań jest Człowiek- jego potrzeby, problemy, dylematy, wątpliwości. Są po to , by pomagać, ale też inspirować. Mam bardzo podobne potrzeby, dlatego związałam się z Malakiem bliżej.  Strona: https://fundacjamalak.pl/ FB: https://www.facebook.com/FundacjaMalak/ Instagram: https://www.instagram.com/fundacjamalak/ Nasz sklep: https://sklepmalak.pl/ https://patronite.pl/fundacjamalak 
    Played 53m 44s
  • #62 Katarzyna Zyskowska o romansach Marii Skłodowskiej- Curie. Alchemia

    30 JUN 2024 · Katarzyna Zyskowska. Dzięki niej przekonałam się do powieści biograficznych. Biografie uwielbiam, ale powieści biograficzne, to już nie była moja bajka. Najpierw była genialana "Sprawa Hoffmanowej", potem "Szklane ptaki" o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim- po tych lekturach wiedziałąm, że będę czytała wszystko, co Zyskowska napisze i tak się dzieje. Rozmawiamy o Marii Skłodowskiej- Curie, którą autorka wyprowadziła z laboratorium, naszecie! Z posągowej Noblistki, świetnej zresztą naukowczyni, staje się człowiekiem, zakochaną kobietą i nie tylko z mężem na swoim prywatnym koncie. Nie miała łatwo, a jak bardzo, to poczytajcie w "Alchemii" ( Kasia zrobiła świetną robotę, a mówię to również po lekturze wielu biografii o Marii). Gorąco polecam tę rozmowę i książkę. 
    Played 51m 28s
  • #61 Maciej Marcisz o tożsamości, astrologii, pokoleniach i Znakach zodiaku

    22 JUN 2024 · Maciej Marcisz. Pisarz. Nasza znajomość zaczęła się od jego debiutu - powieści pt. "Taśmy rodzinne" ( genialna!) , potem była "Książka o przyjaźni", a teraz "Znaki zodiaku". Jego powieści czyta się niezwykle lekko. Rozmawiamy o tym, że nie ma przypadków. Marzył o pisaniu, więc branżą wydawnicza znalazła go pierwsza. Każdy, kto choć raz zazdrościł cudzego życia, powinien tego posłuchać. Nie mamy masek, raczej jest w nas tłum- o tym też rozmawiamy. To bardzo ciekawa rozmowa i spojrzenie na wiele spraw. 
    Played 56m 49s
  • #60 Elżbieta Łapczyńska. Rozmawiamy o nagrodach literackich jako zjawisku, o tatuażach, a przede wszystkim o Mowie chleba

    16 JUN 2024 · Elżbieta Łapczyńska. Woli Ela. Tworzy i mieszka w Krakowie. Swoim Bestiariuszem nowohuckim ( od 2026 roku dopiero będziemy pisać Nowohuckim) podbiła książkowy rynkek. Nagroda Conrada i nominacje do najważniejszych literackich nagród w tym kraju.  O nich jako zjawisku też rozmawiamy.  Pomagają? Przeszkadzają? A jeśli to drugie, to komu? O tatuażach też rozmawiamy w kontekście dotyku. Ten jest kluczowy i da niej, i dla jej najnowszej powieści pt. Mowa chleba. Chciałam, żebyście poznali Elę. O jej powieściach naprawdę lpiej nie mówić, a jak już mówić, to ostrożnie. Jest dowodem na to, że lepiej czytać, bo mowa ludzka nie nadaje się, by nazwać to, dla czego nie ma języka. Właściwego. Dla tych, którzy jednak potrzebują, powiem: temat bardzo ważny. 
    Played 50m 20s
  • #59 Izabela Janiszewska, autorka bardzo dobrych thrillerów, o Nocy kłamstw i nie tylko

    9 JUN 2024 · Izabela Janiszewska. Znamy się pięć lat. Przeczytałam każdą jej książkę a wychodzi właśnie ósma, Kiedy pięć lat temu dostałam do rąk jej debiut pt. Wrzask, podchodziłam sceptycznie, ale już po kilku stronach wiedziałam, że to naziwskio wejście do kanonu. Tak się też stało. Janiszewska - to naziwsko, które zna każdy, kto lubi dobrą książkę z tego gatunku. Rozmawiamy o początkach tej pisarskiej drogi, ale przede wszystkim o najnowszej książce- o Nocy kłamstw. Zbrodnia nie jest najważniejsza, zapewniam. 
    Played 44m 21s
  • #58 dr Roman Solecki o terapii sensem, czyli czym jest logoterapia i jaką przyjąć postawę, kiedy mamy w życiu pod górkę

    2 JUN 2024 · "Człowiek w poszukiwaniu sensu"  Viktora E. Frankla to jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda. W moim życiu pojawiła się prawie trzydzieści lat temu. Do dzisiaj pamiętam to wrażenie i podziw-  jak w ogóle można znaleźć powody do życia w takich okolicznościach, w jakich znalazł się Frankl?  Książka ważna dla wielu ludzi, w tym dla Romana Soleckiego, kiedyś studenta trzeciego roku, dzisiaj doktora i dyrektora Kakowskiego Instytutu Logoterapii. Rozmawiamy o tym, czym jest logoterapia, jak szukać sensu, kiedy sensu brak? Konkretne przykłady, realna pomoc i ksiązka "Terapia sensem" ( Wydawnictwo Mando Inside) Gorąco polecam. 
    Played 59m 49s
  • #57 Agnieszka Dobkiewicz, o tym, co pożydowskie.Niewygodna pamięć

    26 MAY 2024 · Agnieszka Dobkiewicz, dziennikarka, reportażystka związana z Dolnym Śląskim. "Pożydowskie. Niewygodna pamięć" to jej trzecia książka. Pierwsza to "Mała Norymberga. Historie katów z Gross Rosen", później "Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła". Ksiązki ważne i potrzebne, ale ta wykracza poza Dolny Śląsk. Obejmuje każdego z nas, bo często polskie to pożydowskie. I nie chodzi tutaj o mienie, od razu to trzeba zaznaczyć. Pożydowskie jest wszędzie: w miejscach, przemiotach, języku, wyobraźni, wspomnianiach. Ilu z nas  świadmomość, że autorem wyobrażni polskich dzieciaków jest Jan Szancer, autor powszechnych baśniowych ilustracji? Albo, że na co dzień jemy koszernie?  Pożydowskie przeistacza się w polskie. Po prostu. Gorąco polecam książkę, ale też rozmowę, bardzo szczerą i pełną emocji. 
    Played 46m 38s
  • #56 Marcelina Szumer-Brysz o Turcji. Na wschód od Zachodu

    19 MAY 2024 · Dziennikarka, pisarka Marcelina Szumer-Brysz. Od lat zakochana w Turcji. Właśnie ukazała się jej trzecia książka dotycząca tego nieoczywistego kraju. "Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji"- już po jej przeczytaniu wiedziałam, że mam apetyt na więcej, dlatego kiedy pojawił się kolejny jej reportaż  pt. "Izmir. Miasto Giaurów" od razu ją przeczytałam. Jak wiemy, apetyt rośnie w miarę jedzenia a autorka nie zawodzi. "Turcja. Na wschód od Zachodu" to opowieść tak zaskakująca jak sama Turcja. Kto wpadłby na pomysł, by stworzyć serialową wersję historii? Nawet jeśli, nie zrobiłby tego w taki sposób, w jaki zrobiła ona. Język giętki i celny. Tematów na wiele tomów. Kto zaczyna dzień od "tureckiej" kawy może się zdziwić, że w tamtejszych żyłach płynie herbata.  Jakie mają rany, co ich wciąż boli, z czym się mierzą? Gorąco polecam książki Marceliny Szumer-Brysz. 
    Played 1h 1m 52s
  • #55 Psychodietetyk Mikołaj Choroszyński o uzależnieniu od słodyczy

    12 MAY 2024 · Mikołaj Choroszyński- psychodietetyk, wykładowca alademicki, autor wielku książek i artykułów poświęconych psychologii jedzenia, twórca programówzmiany naywków żywieniowych, założyciel i prezes fundacji FitMIND. Wie, o czym pisze, bo sam przeszedł długą drogę. W swojej książce pt. "Uzależnienie od słodyczy" bierze na tapet "słodki problem". Rozmawiamy o tym, jak bardzo potrafi zrujnować nam życie. Czy słodycze faktycznie uzależniają? Czy można przesadzić stare drzewo, czyli trwale zmienić nawyki? Jak zaplanować odpowiedni model żywienia? Jak odzyskać kontrolę nad jedzeniem? Posluchajcie. 
    Played 39m 43s
  • #54 Psycholożka Melissa Hernández-Jaczewska o tym, jak skutecznie rozwiązać kryzys w związku

    5 MAY 2024 · Melissa Hernández- Jaczewska, psycholożka. Pochodzi z odległego Meksyku. To tam ukończyła studia na Wydziale Psychologii w Universidad de Las Americas w Puebla. Jak znalazła się w Polsce? O tym również rozmawiamy. Mieszka w Warszawie od 2001 roku i nitrudno zgadnąć, patrząc na drugi człon naziwska, że chodziło o miłość. Czym jest dla niej miłość? Na pewno w jej arkana zabiera nas dzięki swojej książce pt. " Jak skutecznie rozwiązać kryzys w związkach". To proste zasady, jak uporządkować swoje życie i współnie budować drogę do szczęścia, którego przecież każdy z nas pragnie. Na co dzień pracuje z parami multikulturowymi. Kiedyś rzeczywiście  wyróżniały się na tle naszego monokulturowego kraju. Dzisiaj, szczególnie w dużych miastach, stają się normą. Każy związek to wyzwanie. 
    Played 34m 51s
O wszystkim, o czym lepiej nie rozmawiać albo przeciwnie. BO liczy się perspektywa.
Contacts
Information

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Podcast Cover

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search