Contacts
Info
Podcast teatralny, w którym mówimy jak nie jest. Andrzej Błażewicz, Magdalena Dębicka, Paweł Sablik, Karolina Szczypek.
7 JAN 2022 · Cześć wszystkim. osobom słuchającym podcastu MEH-TEATR!
Długo nas nie było, dużo się działo - mamy już 2022 rok! Zaczął się z grubej rury więc i my nie poszliśmy na łatwiznę. W tym specjalnym odcinku, który wyjątkowo trwa około półtorej godziny, przygotowaliśmy dla was szerokie i subiektywne teatralne podsumowanie 2021 roku oraz rozdanie wyjątkowych anty-nagród Złoty Me(c)h 2021!
Tym razem postanowiliśmy względnie sumiennie przyjrzeć się temu co ubiegły rok wniósł lub wyniósł z rozmowy w i o polskim teatrze. Bez spoilerów - przejrzenie archiwum e-teatru wydaje się być bardzo ciekawym badaniem tego o czym się mówi, o czym szybko się zapomina a co pozostaje wciąż nienagłośnione w rozmowach o polskim teatrze w przestrzeni publicznej.
Podczas przeglądu pojawiło się wiele nowych wątków, które będziemy rozwijać na przestrzeni kolejnych odcinków podcastu oraz mieliśmy możliwość przypomnieć sobie o rzeczach, sprawach, casach lub tematach, które nam umknęły.
Bez niepotrzebnego przedłużania zapraszamy was do wrzucania się w wir newsów, nowinek, ciekawostek i powrotów w jedynym takim w Polsce podcastcie teatralnym i wyjątkowym podsumowaniu, wciąż bez krytyki spektakli, ról czy tekstów (może z małymi wyjątkami), a z poruszeniem wyłącznie tych tematów, o których inni nie chcą lub boją się napisać lub powiedzieć głośno - (pewnie i nawet słusznie, znając nasze teatralne środowisko).
Na koniec specjalna niespodzianka! Od tego odcinka będzie nam towarzyszyło wyśmienite intro i outro w wykonaniu niezawodnego Bartka Prosuła!
Do usłyszenia w najbliższej przyszłości (przynajmniej taką mamy nadzieję)!
26 JUL 2021 · Piąty epizod podcastu teatralnego MEH-TEATR w środku tzw. "sezonu ogórkowego" porusza tematy metod aktorskich, nauczania w polskich akademiach teatralnych, nietransparentności programów festiwalowych i konkursowych, procesów przyjmowania i gratyfikacji autorów oraz prac i decyzji dotyczących stanowisk dyrektorskich w teatrach poza Warszawą. Chciałoby się rzec, że jeżeli przerwa między sezonami obfituje w takie tematy to w sezonie 2021/2022 czeka nas nihil novi.
Tym razem podczas rozmowy gościmy aktorkę Magdalenę Walkiewicz oraz aktora Wojciecha Parszewskiego, którzy oprócz naszych dotychczasowych wątków wprowadzają temat metod aktorskich i sposobów pracy oraz charakterystykę tworzenia teatru lalkowego.
Dziękujemy wam za poświęcony czas na odsłuchanie podcastu i słyszymy się niebawem!
24 MAY 2021 · Cześć wszystkim po raz czwarty! Dziś mamy ogromną przyjemność gościć w ramach naszego podcastu dwójkę z piątki autorek i autorów tekstu „Wotowcy też”, do którego link znajduje się na końcu opisu.
Razem z Karoliną Pawłoś i Pawłem Banaszczykiem rozmawiamy o reakcji Teatru Narodowego oraz studentów reżyserii, pedagogów i władz Akademii Teatralnej na przytaczaną publikację. Zastanawiamy się nad wybudowaną w zakończeniu tekstu figurą reżysera, pojawiającą się we śnie osoby doświadczającej przemocy, która tak oburzyła przyszłych zawodowych twórców teatru. Wracamy również do głównych motywów, które spowodowały powstanie tekstu, jakim jest sprzeciw wobec przemocy systemowej, symbolicznej i ekonomicznej między innymi wobec szarej strefy asystentów teatralnych.
Dużo tematów, dużo pytań, dużo wątków, wspaniała - około czterdziestopięciominutowa - rozmowa, za którą serdecznie dziękujemy i mamy nadzieje, że będziemy widzieć się częściej w MEH-TEATRZE!
Autorem skeczu rozpoczynającego czwarty epizod podcastu MEH-TEATR jest Paweł Banaszczyk.
„Wotowcy też” http://www.dialog-pismo.pl/przedstawienia/wotowcy-tez
8 MAY 2021 · Cześć wszystkim po przerwie! Tym razem wracamy do was we dwójkę, otwierając tym samym nasz podcast (już od następnego odcinka) na rotacyjnych gości. Tymczasem musicie (jeśli chcecie) wytrzymać to pół godziny wyłącznie z naszym duetem. Dziś porozmawiamy chwilę o asystentach - jako kolejnej obfitej w przemocowe przekroczenia szarej strefie polskiego teatru. Pozwolimy sobie również przytoczyć przykład przemocy ekonomicznej, którą właśnie procedujemy oraz podzielić się przemyśleniami dotyczącymi nietransparentności przebiegu konkursów, na przykładzie jednego z popularniejszych przeglądów twórczości młodej reżyserii (A czy ty wiesz, dlaczego nie wygrywasz konkursów teatralnych?).
Dodatkowo, dla umilenia czasu pomiędzy publikacjami kolejnych odcinków, zapraszamy do wysłuchania naszego EP "Kilka piosenek o przemocy w teatrze" dostępnego na Spotify! Wystarczy wklepać nazwę w szukajkę!
Dzięki, że wciąż z nami jesteście - do usłyszenia jeszcze w tym miesiącu z pierwszą dawką nowych gości!
23 SEP 2020 · Spróbowaliśmy wskoczyć do studni i okazała się płytka, czyli Pilne! Krystian Lupa krzyczy na aktorów - kto by się spodziewał? Kilka zdań na temat odpowiedzialności dyrektorskiej oraz niesmaku dotyczącego trzepania kasy, a deklarowania chęci wspólnotowości, empatii i przestrzeni dla młodych. Odkryliśmy również na jakiej podstawie wybiera się dyrektorów na ich stanowiska - najprawdopodobniej konkursową teczką jest rola w filmie "Smoleńsk". Inauguracyjny odcinek #1 trwał 50 minut - od teraz nie będziemy przekraczać 30!
Do usłyszenia wkrótce.
17 SEP 2020 · MEH-TEATR #1
Co Jan Englert myśli o teatrze horyzontalnym? Kilka zdań o kandydatach w konkursie na dyrektora bydgoskiego teatru. Oprócz tego nasze opinie oraz potrzeba pracy w imię interesu społecznego. 50 minut to idealny czas, aby przesłuchać podcast np. w drodze na premierę. Albo po - w ramach poprawy nastroju.
Podcast realizowany jako element procesu pracy nad koncertem performatywnym pt. "Spektakl dyplomowy, czyli kilka piosenek o przemocy w teatrze", w ramach projektu Laboratorium Nowego Teatru w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie, którego laureatką jest Karolina Szczypek.
Pozdrawiamy, miłego słuchania, słyszymy się wkrótce!
Andrzej Błażewicz, Magdalena Dębicka, Paweł Sablik, Karolina Szczypek.
Podcast teatralny, w którym mówimy jak nie jest. Andrzej Błażewicz, Magdalena Dębicka, Paweł Sablik, Karolina Szczypek.
Information
Author | Paweł Sablik |
Organization | Paweł Sablik |
Categories | Performing Arts |
Website | - |
sablik1pawel@gmail.com |
Copyright 2024 - Spreaker Inc. an iHeartMedia Company