15 FEB 2025 · 🔸Dlaczego zakochujemy się w narcyzach? Czy można nie zauważyć przemocy, jeśli nie zostawia siniaków? I jak wiele mrocznych tajemnic mogą skrywać cztery ściany pozornie idealnych domów?🔸
W tym odcinku rozmawiamy z Alicją Sinicką, autorką thrillerów psychologicznych, o jej najnowszej książce „Podopieczna”, która porusza najciemniejsze zakamarki ludzkiej psychiki. To rozmowa nie tylko o literaturze. To rozmowa o życiu. O manipulacji, destrukcyjnych relacjach i o tym, dlaczego często nie widzimy czerwonych flag, dopóki nie jest za późno.
Anna Gala, główna bohaterka „Podopiecznej”, zostaje opiekunką małej Kalinki. Z pozoru to praca marzeń – duży dom, stabilizacja, wdzięczność rodziny. Ale z każdym dniem w rezydencji Aliny Czarneckiej kobieta odkrywa kolejne rysy na perfekcyjnej fasadzie. Przemoc psychiczna, którą autorka przedstawia w książce, to zjawisko często bagatelizowane. Nie ma krzyków, nie ma siniaków, nie ma dowodów. A jednak jej skutki bywają niszczące, prowadzą do lęku, depresji, a nawet utraty poczucia własnej wartości.
W rozmowie poruszamy temat narcystycznych zaburzeń osobowości i gaslightingu - jednej z najbardziej podstępnych form manipulacji.
👉🏻 Jak rozpoznać, że ktoś celowo podważa naszą rzeczywistość? 👉🏻 Jakie są psychologiczne mechanizmy, które sprawiają, że ofiary narcystycznych partnerów zaczynają wątpić we własne zmysły?
To, co dzieje się w książce Alicji Sinickiej, to fikcja, ale inspiracja do jej napisania przyszła z prawdziwego życia. Alicja opowiada o scenie, którą zobaczyła na własne oczy…
Narcyzi potrafią być uroczy, charyzmatyczni i niebezpiecznie pociągający. Na początku relacji obdarzają partnera uwagą, czułością i sprawiają, że czuje się wyjątkowy. To faza love bombingu – intensywnego okazywania miłości, które jest tylko narzędziem do zdobycia kontroli. W końcu następuje dewaluacja, a potem odrzucenie.
👉🏻 Dlaczego jednak mimo tego ofiary często wracają do swoich oprawców? 👉🏻 Czy można wyrwać się z takiego cyklu?
Rodzina Czarneckich w książce wydaje się mieć wszystko – pieniądze, prestiż i idealne życie. A jednak tajemnice, które skrywają, prowadzą do tragedii. Alicja Sinicka w swoich książkach pokazuje, jak wiele zła może kryć się pod płaszczykiem normalności. Jak często sąsiedzi, znajomi, a nawet bliscy wolą odwracać wzrok, zamiast dostrzec oznaki przemocy.
W tym odcinku nie tylko analizujemy mechanizmy manipulacji, ale też zastanawiamy się, jak można się z nich wyrwać.
👉🏻 Jak odbudować swoje poczucie wartości po relacji z narcyzem? 👉🏻 Czy osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości mogą się zmienić? 👉🏻 I dlaczego niektórzy wracają do swoich oprawców, mimo że wiedzą, jak bardzo ich to niszczy?
To rozmowa dla miłośników thrillerów oraz dla wszystkich tych, którzy chcą lepiej zrozumieć psychologię toksycznych relacji i mechanizmy przemocy psychicznej. Dla tych, którzy kiedykolwiek czuli, że coś w ich relacji jest nie tak, ale nie potrafili tego nazwać. I dla tych, którzy chcą wiedzieć, jakie tajemnice skrywają domy, w których – teoretycznie – nic złego się nie dzieje. 🧡
Rozmowa powstała we współpracy z Wydawnictwem WAB, ale możecie być spokojni - nasza opinia o książce jest Piekielnie Szczera! Wiemy, że z tą książką się na pewno nie będziecie nudzić.
Jeśli również chcecie przeczytać „Podopieczną” znajdziecie ją tutaj 👉🏻 https://bit.ly/40Y7OqG
❗️Jeśli ta rozmowa Ci się spodobała, zostaw komentarz i zaobserwuj nas, aby nie przegapić kolejnych odcinków.❗️
#piekielnieszczerepodcast #piekielnieszczere #podcast #rozmowa #przemocpsychiczna #narcyzm #toksycznezwiązki #thrillerpsychologiczny #gaslighting #manipulacja #psychologia #podopieczna #alicjasinicka #wab #książki #kryminał