Podcast Cover

Recepta na Przepis

  • 062 – Sygnaliści w większości placówek medycznych. To już pewne - Agata Michalak

    4 JUL 2024 · 25 września wchodzą w życie przepisy ustawy o ochronie sygnalistów. Długo czekaliśmy na jej przyjęcie, ale wreszcie się udało. W dzisiejszym odcinku analizujemy już przyjęte przepisy i zastanawiamy się jak będzie przebiegało praktyczne wdrożenie nowych regulacji w placówkach medycznych. Czasu na wdrożenie nie jest dużo, a zmiany w uchwalonej ustawie sprawiły, że obowiązek wdrożenia systemu obsługi sygnalistów obejmie zdecydowanie większą liczbę podmiotów leczniczych niż pierwotnie się wydawało. Jak dużą? Między innymi o tym rozmawiam z dzisiejszym gościem, którym jest Agata Michalak, radca prawny w dziale prawnym Gardens Tax & Legal. Z odcinka dowiesz się między innymi: -> Które podmioty lecznicze będą miały obowiązek wdrożenia systemu obsługi sygnalistów?  -> Co trzeba zrobić aby wdrożyć system? -> Ile czasu mają placówki medyczne na przygotowanie się do nowych obowiązków?
    Played 33m 26s
  • 061 – Klauzula sumienia – przeżytek czy sensowna regulacja - Anna Banaszewska

    6 JUN 2024 · W odcinku 61 poruszamy bardzo trudne, ale niezmiernie ważne zagadnienie klauzuli sumienia. Myśląc o nagraniu odcinka na ten temat miałem w głowie dwa założenia. Po pierwsze, oddzielenie tej kwestii od otoczki politycznej, która niestety łączy się z art. 39 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Po drugie, przedstawienie w ujęciu prawnym możliwych za i przeciw istnieniu tej regulacji. Takich też ustaleń dokonałem z gościem dzisiejszego odcinka.  Realizacja obu założeń okazała się dość trudna, bo polityka już bardzo mocno osadziła się w tej regulacji, a dodatkowo, z prawnego punktu widzenia, mamy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, który nie ułatwia sprawy. Ale o tym już szczegółowo w samym odcinku. Z odcinka dowiesz się między innymi: -> Co przemawia za usunięciem regulacji dotyczącej klauzuli sumienia z ustawy? -> Jakie z kolei argumenty przemawiają za jej pozostawieniem? -> Jak najnowsze zmiany przepisów wpłyną na możliwość powoływania się na klauzulę sumienia?  O tych kwestiach rozmawiam z moim dzisiejszym gościem, którym ponownie jest dr Anna Banaszewska, radca prawny i farmaceuta, ekspert prawa farmaceutycznego i medycznego, wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku MBA dla Kadry medycznej oraz inicjator/autor i kierownik kierunku Prawo Farmaceutyczne dla Biznesu również na Akademii Leona Koźmińskiego.
    Played 1h 1m 6s
  • 060 – Podmiot leczniczy nie musi pozyskiwać zgód na przetwarzanie danych medycznych. Ale czy na pewno?

    8 MAY 2024 · 60 odcinek naszego podcastu poświęcam zagadnieniu zgody na przetwarzanie danych medycznych. Inspiracją dla odcinka stał sie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 31 stycznia 2024 roku, sygn. akt II SA/Wa 1861/23. W wyroku tym Sąd bardzo jasno wskazuje na konieczność wyraźnego pozyskiwania i rejestrowania zgód na przetwarzanie danych medycznych. Zacząłem się zastanawiać czy wyrok ten może mieć znaczenie również dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą? W końcu placówki medyczne dysponują odrębną podstawą do przetwarzania danych medycznych. Tylko czy zawsze mogą z tej podstawy skorzystać? Według mnie nie i dlatego powstał ten odcinek. Z odcinka dowiesz się między innymi:  -> W jakich przypadkach placówka medyczna powinna pozyskiwać zgody na przetwarzanie danych medycznych? -> Jak powinna zostać udzielona wyraźna i jednoznaczna zgoda na przetwarzanie danych medycznych? -> Jak ograniczyć konieczność pozyskiwania zgód na przetwarzanie danych medycznych? Zapraszam do słuchania!  
    Played 32m 8s
  • 059 – Istota i znaczenie pełnomocnictwa medycznego - Małgorzata Trzeciak

    10 APR 2024 · W odcinku 59 rozmawiamy o pełnomocnictwie medycznym. Instytucji, póki co, nieobecnej w krajowym porządku prawnym, ale niezwykle potrzebnej i mającej potencjał rozwiązania wielu praktycznych problemów polskiej ochrony zdrowia.  Razem z gościem dzisiejszego odcinka, którym jest adwokat Małgorzata Trzeciak, prawniczka działu prawnego Gardens Tax & Legal, staramy się pokazać zalety pełnomocnictwa medycznego oraz snujemy pomysły jak mogłyby wyglądać regulacje prawne w tym zakresie.  Z odcinka dowiesz się między innymi: -> Na czym polega pełnomocnictwo medyczne? -> Dlaczego instytucja pełnomocnika medycznego jest tak ważna? -> Jak uregulowana jest kwestia pełnomocnictwa medycznego w Europie i poza nią? Zapraszam do słuchania!
    Played 47m 4s
  • 058 – Projekt zmian Kodeksu Etyki Lekarskiej - Tomasz Imiela

    13 MAR 2024 · W odcinku 58 rozmawiamy o niezwykle ważnym temacie dla każdego lekarza. Toczą się, bowiem, prace nad zmianami w Kodeksie Etyki Lekarskiej (KEL). Naczelna Rada Lekarska przedstawiła niedawno do konsultacji społecznych nowy projekt KEL. Uwagi można było zgłaszać do 15 lutego. Teraz autorzy zmian rozpoczęli intensywne prace nad przeniesieniem określonych propozycji na strony projektu KEL. Jako Recepta na Przepis bardzo dopingujemy zmianom i będziemy je bacznie obserwować i na pewno nie jest to ostatni odcinek na ten temat. Regulacje samorządowe są, w mojej ocenie, równie ważne jak regulacje powszechnie obowiązujące.  Jak dużo się zmieni i co oznaczają zmiany dla środowiska lekarskiego? o to zapytam gościa dzisiejszego odcinka, którym jest Pan Doktor Tomasz Imiela, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie oraz członek Naczelnej Rady Lekarskiej. Z odcinka dowiesz się także: -> Czy lekarz będzie mógł się reklamować?  -> Jaka będzie nowa definicja tajemnicy lekarskiej?  -> Które zmiany KEL mogą pozytywnie wpłynąć na sądownictwo dyscyplinarne lekarzy? Zapraszam do słuchania!
    Played 26m 41s
  • 057 – Co dalej z sygnalistami?

    15 FEB 2024 · W odcinku 57 wracam do zagadnienia sygnalistów. Temat, który cały czas gdzieś, w tle się toczył, czego dowodem są liczne, kolejne wersje projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Niestety tempo prac okazało się zdecydowanie zbyt niskie i doprowadziło do złożenia skargi przez Komisję Europejską w związku ze znacznym naruszeniem terminów wdrożenia stosownych przepisów krajowych określonych w dyrektywie unijnej. Jaka zatem jest sytuacja na dzisiaj i kiedy wreszcie możemy się spodziewać uchwalonej ustawy? W dzisiejszym odcinku podejmuję próbę odpowiedzenia na to pytanie. Z odcinka dowiesz się między innymi: -> Jaki jest obecny status projektu ustawy o sygnalistach? -> Co się zmieniło w projekcie a co pozostało jak wcześniej? -> Jakie terminy przewidział ustawodawca na wdrożenie procedur w zakresie sygnalistów? Zapraszam do słuchania!
    Played 26m 38s
  • 056 – Plusy i minusy nowej ustawy o niektórych zawodach medycznych

    18 JAN 2024 · W pierwszym odcinku w nowym roku wracam do ustawy o niektórych zawodach medycznych, która została wreszcie przyjęta w zeszłym roku i wchodzi w życie 26 marca. Warto przypomnieć, że branża medyczna musiała czekać prawie 2 lata na jej uchwalenie. Temat poruszaliśmy już w odcinku 32, w którym wytykaliśmy wiele braków i niedociągnięć ówczesnego projektu. Czy ta sytuacja uległa zmianie i przyjęta ustawa jest po prostu lepszym aktem prawnym? O jej plusach i minus opowiem w dzisiejszym odcinku Z odcinka dowiesz się między innymi: -> Czy osoba wykonująca zawód medyczny ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej? -> Czy osoba wykonująca zawód medyczny prowadzi dokumentację medyczną? -> Czy osoby wykonujące niektóre zawody medyczne będą miały swój kodeks etyki zawodowej? Zapraszam do słuchania!
    Played 41m 2s
  • 055 – Co przyniósł rok 2023 w ochronie zdrowia? - Paulina Gumowska

    21 DEC 2023 · To już ostatni odcinek naszego podcastu w roku 2023, a zatem przyszedł czas na podsumowania. Niewątpliwie rok 2023 przyniósł, głównie pod jego koniec, wiele zmian, nie tylko w ochronie zdrowia, ale we wszystkich obszarach, w związku ze zmianami politycznymi w naszym kraju. W odcinku 55 staramy się zebrać najważniejsze wydarzenia tego roku w branży medycznej, a także spróbować przewidzieć co może albo co powinno nastąpić w roku 2024. O tym co było i to tym co będzie rozmawiam z gościem dzisiejszego odcinka, którym jest Paulina Gumowska, Redaktor Naczelna segmentu zdrowie i portalu Rynek Zdrowia. Z odcinka dowiesz się między innymi: -> Jaki był rok 2023 w ochronie zdrowia w Polsce? -> Co się udało a czego nie udało się osiągnąć w roku 2023 w branży medycznej? -> Co może się wydarzyć w roku 2024? Zapraszamy do wysłuchania odcinka!
    Played 53m 50s
  • 054 – Co może być informacją publiczną w placówce medycznej – Agata Michalak i Małgorzata Trzeciak

    23 NOV 2023 · Odcinek 54 naszego podcastu poświęcamy zagadnieniu informacji publicznej w placówkach medycznych. Prawo dostępu do informacji publicznej zagwarantowane zostało obywatelom już na poziomie polskiej konstytucji. Niemniej w przypadku podmiotów leczniczych, uwzględniając wrażliwość posiadanych przez nie danych, kwestia ta nie jest oczywista i wywołuje liczne wątpliwości. Wspólnie z prawniczkami działu prawnego Gardens Tax and Legal: radcą prawnym Agatą Michalak oraz adwokat Małgorzatą Trzeciak, postaramy się w dzisiejszym odcinku rozwiać różne wątpliwości i odpowiedzieć przynajmniej na część pojawiających się pytań praktycznych w tym zakresie. Z odcinka dowiesz się między innymi: -> Czy dane dotyczące wynagrodzeń lekarzy są informacją publiczną? -> Czy placówka medyczna ma obowiązek podać informację dotyczącą ilości wykonanych świadczeń określonego typu? -> Czy dokumenty z prowadzonych czynności kontrolnych w podmiocie leczniczym stanowią informację publiczną? Zapraszamy do słuchania!
    Played 44m 12s
  • 053 – Monitoring po nowemu – co zmiana przepisów oznacza dla placówek medycznych?

    26 OCT 2023 · Odcinek 53 podcastu poświecam zagadnieniu monitoringu wizyjnego w podmiotach leczniczych. 6 września 2023 roku weszła w życie nowelizacja art. 23a ustawy o działalności leczniczej w tym zakresie. Zmiana niewątpliwie potrzebna i postulowana przez branżę ochrony zdrowia. Nie mniej czy zmieniony przepis spełnia potrzeby branży i czy znacząco wpłynie na zmianę zasad stosowania monitoringu wizyjnego w placówkach medycznych? Tu pojawiają się już pewne wątpliwości, które postaram się przybliżyć w dzisiejszym odcinku. Z odcinka dowiesz się między innymi: -> Jakie nowe przesłanki stosowania monitoringu w placówce medycznej zostały wprowadzone? -> Czy nowe brzmienie przepisów faktycznie rozszerza możliwości stosowania monitoringu w szpitalu? -> Jakie działania musi podjąć podmiot leczniczy aby przygotować się do stosowania monitoringu po nowemu? Zapraszam do słuchania!
    Played 26m 15s

Podcast o prawie medycznym oraz prawie farmaceutycznym, w którym wspólnie z zaproszonymi gośćmi omawiamy najważniejsze zagadnienia prawne dla branży medyczno – farmaceutycznej, skupiając się na ich praktycznych aspektach. Autorami podcastu...

show more
Podcast o prawie medycznym oraz prawie farmaceutycznym, w którym wspólnie z zaproszonymi gośćmi omawiamy najważniejsze zagadnienia prawne dla branży medyczno – farmaceutycznej, skupiając się na ich praktycznych aspektach. Autorami podcastu są Maciej Łokaj - radca prawny, partner w kancelarii Gardens Tax & Legal oraz Joanna Wiszniewska - doktor nauk prawnych, radca prawny, farmaceuta.
show less
Contacts
Information

Looks like you don't have any active episode

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Current

Podcast Cover

Looks like you don't have any episodes in your queue

Browse Spreaker Catalogue to discover great new content

Next Up

Episode Cover Episode Cover

It's so quiet here...

Time to discover new episodes!

Discover
Your Library
Search